DOMÁCÍ HOSPIC CTIHODNÉ MATKY MARIE VOJTĚCHY HASMANDOVÉ
- pacient si přeje hospicovou péči v domácím prostředí
- ošetřující lékař rozhodne o zavedení symptomatické léčby (toto rozhodnutí musí být uvedeno ve zdravotnické dokumentaci pacienta)
- pacientovo domácí zázemní je vybaveno základními prostředky k jeho ošetřování
- rodinní příslušníci jsou schopni zajistit pacientovi základní životní potřeby (stravu, pitný režim, polohování a hygienu)
- personál domácího hospice následně může rodině pomoci v nepřetržitém dohledu nad pacientem a v pečovatelské úloze
- bydliště ve Zlínském kraji
- závažnost onemocnění – byla ukončena léčba vedoucí k uzdravení a je předepsána léčba vedoucí ke zkvalitnění života a zmírnění obtíží a bolestí
- nemocný chce být doma a má kolem sebe blízké, kteří o něj chtějí pečovat
- domácí hospic je určen nevyléčitelně nemocným lidem, kteří chtějí žít a dožít doma a o které se může alespoň jedna blízká osoba doma postarat
- domácí hospicová péče se odvíjí plně od potřeb nemocného a jeho rodiny. Budete-li chtít naši přítomnost, budeme s Vámi. Pomůžeme Vám, podpoříme Vás
- nebudete-li chtít naši přítomnost, budeme pouze na telefonu jako pojistka pro případ nouze
Náš domácí hospic navazuje a snaží se obnovit tradici umírání doma nebo v sociálním prostředí klienta, v kruhu blízkých a pečujících. Potřeba být doma i v těch těžkých chvílích má stále svůj význam a důležitost v životě člověka. Nikomu z nás logicky není příjemné pomyšlení na konec lidského života a umírání. Každý z nás se ovšem v průběhu svého života se smrtí setká. Každé toto setkání je jiné a výjimečné. Tak jako je vyjímečný každý člověk a vztah, který jsme k němu měli. V situaci těžké nemoci někoho blízkého se pereme s mnoha, někdy protikladnými pocity. Jsme zmatení, v šoku, cítíme úzkost, zoufalství, možná strach, někdy vinu. To samé cítí i pacient, který se dozvěděl o závažnosti onemocnění, o tom, že jeho nemoc již nelze vyléčit. V tuto chvíli nám nejlépe mohou pomoci ti, které máme rádi, ti se kterými jsme strávili převážnou část života. Kde jinde dovršit svůj život, než tam, kde jsem žil a s těmi , které mám rád. Domácí hospic je tu pro to, aby toto přání pomohl splnit. Zahrnuje zdravotní a sociální péči o nemocného, podporu rodiny. Naučíme Vás jak pečovat doma. Podpoříme Vás v situacích, které pro Vás budou náročné, zastoupíme Vás ve chvílích, kdy si budete potřebovat odpočinout. Pomůžeme Vám s vyřízením záležitostí spojených s úmrtím blízkého.
Jak mám postupovat ?
Přeje-li si pacient dožít doma, respektování jeho přání rodinou je sice velkým závazkem pro příbuzné a pečující, ovšem je hlavně obrovským lidským gestem, které v konečném důsledku pomáhá všem zúčastněným při důstojném odchodu člena rodiny. Je-li Vám cokoliv nejasného a potřebujete rychlou radu, neváhejte využít naši bezplatnou telefonickou poradnu a zeptejte se na vše, co potřebujete vědět.
Všechny podmínky poskytování mobilní hospicové služby jsou podrobně popsány v levé části této stránky, včetně vysvětlení, komu je služba určena, pro koho naopak není vhodná, jak probíhají smluvní procesy i samotné úkony služby. Doporučujeme celý text pročíst a podle uvážení zvolit další postup, např.požádat elektronicky o smlouvu nebo využít bezplatnou poradnu, pokud potřebujete další informace.
Úkony mobilní hospicové služby jsou z převážné části hrazeny smluvními pojišťovnami, se kterými má PAHOP uzavřeny smlouvy. Úhrady probíhají dle odborností, do nichž je zařazena péče o pacienta, dle jeho individuální zdravotní diagnózy :
- 926 Domácí paliativní péče - o pacienta v terminálním stadiu, kdy účelem je zmírnění utrpení a zachování kvality života pacienta, který trpí nevyléčitelnou nemocí. Péče je poskytována ve vlastním sociálním prostředí 24 hodin 7 dnů v týdnu. Pacient je v péči paliativního lékaře v plném rozsahu. Péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Pacient dostává léky i inkontinentní pomůcky zdarma. Na pomůcky typu polohovací postel, odsávačka, invalidní vozík apod. se skládá vratná kauce, z důvodu vysoké pořizovací ceny.
- 925 Domácí zdravotní péče - tuto indikuje praktický lékař nebo ošetřující lékař v době hospitalizace. Je časově omezena, např. 3 x denně 1 hodinu. Výkon personálu je hrazen ze zdravotního pojištění. Pacient je v plném rozsahu v péči praktického lékaře, který předepisuje léky, inkontinentní pomůcky, které si pacient hradí sám. V případě zápůjčky jakékoliv pomůcky od PAHOP, se platí pronájem dle platného sazebníku, jenž je součástí příjmové dokumentace a se kterým je pečující osoba vždy předem seznámena.
Žádost o službu je nezávazné, elektronické podání, kde náš pracovník (koordinátor) obdrží Vaše základní informace a požadavky, na které může urychleně reagovat. Obratem Vás bude sám telefonicky nebo e-mailem kontaktovat a seznámí Vás s dalším postupem.